Domy modułowe, prefabrykowane, holenderskie - porównanie

Porównanie technologii budowy domów

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jeszcze do niedawna wybór domu murowanego wydawał się oczywisty. Jednak ze względu na rozwój alternatywnych technologii budowlanych oraz liberalizację prawa budowlanego w Polsce coraz częściej zastanawiamy się w jaki rodzaj zabudowy wybrać.  Stąd też rośnie popularność domów modułowych z prefabrykatów oraz kontenerowych. Czym się różnią? Poniżej krótka charakterystyka.

Domy prefabrykowane, co to oznacza?

Ogólna definicja słowa prefabrykat brzmi:  – półprodukt, typowy element budowlany służący do montażu na placu budowy, np. płyta stropowa. Prefabrykatem jest każdy element budowlany lub konstrukcyjny, którego parametry użytkowania są zbliżone do pożądanych lub wymagają niewielkiej obróbki1. Zatem, dom z elementów prefabrykowanych powstaje w krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnej budowy. Jest to jedna z głównych zalet tego rozwiązania.

Domy prefabrykowane, a domy modułowe

Domy prefabrykowane i domy modułowe to nie te same pojęcia, jednak ich cechą wspólną jest to, że powstają z przygotowanych wcześniej komponentów. Te pierwsze buduje się na placu budowy z gotowych elementów. Natomiast domy modułowe powstają z prefabrykowanych części, które są łączone w fabryce. Charakterystyczną cechą tej technologii jest zabudowa kubaturowa. Oznacza to, że domy przyjeżdżają na plac budowy w postaci sześciennych modułów w całości produkowanych na hali produkcyjnej (łącznie z założeniem instalacji, a nawet wykończeniem wnętrz). Są one przewożone na naczepie tira i na miejscu montowane w całość.  Budynek po połączeniu modułów jest gotowy do użytkowania. Przykłady domów modułowych całorocznych możesz zobaczyć tutaj.

Domy modułowe, czyli domy z fabryki

Prace nad domem modułowym  na placu budowy zajmują tylko parę dni. Wszystkie etapy produkcji powstają w fabryce w standaryzowanych warunkach i z jednakową precyzją.  Daje to możliwość większej kontroli nad procesem produkcji, a co za tym idzie utrzymanie większej jakości produktu.  Dodatkową zaletą domów modułowych jest to, że są to budynki samonośne, które nie wymagają stałego związania z gruntem.  Dlatego można je zdemontować i przetransportować w inne miejsce lub w łatwy sposób rozbudować budynek o dodatkowe pomieszczenia.

Budownictwo domów prefabrykowanych polega na łączeniu gotowych elementów ścian i stropu. Elementy te mogą być wykonane z betonu lub drewna. Gotowe części np. całe ściany, transportowane są na plac budowy i tam łączone przez ekipę budowlaną. W tym przypadku tak jak w tradycyjnym budownictwie, większość prac odbywa się na działce inwestora. Czas budowy jest jednak krótszy niż w przypadku budowy domu murowanych.

Czy domy holenderskie mogą pełnić funkcję domu całorocznego?

Domy holenderskie zyskują coraz większą popularność głównie z powodu relatywnie niskiej ceny.  Są to niewielkie domy na kołach na stalowej konstrukcji wypełnione lekkim drewnianym szkieletem. W środku domki te są w pełni wykończone.  Posiadają wyposażone kuchnię i łazienkę oraz wszystkie meble.  Domy te zazwyczaj mają niewielką izolację i są użytkowane jako domy letniskowe, jednak coraz więcej firm ma w swojej ofercie domy holenderskie całoroczne.  Wadą tego typu konstrukcji jest stosowanie niskiej jakości materiałów wykończeniowych. Kolejną cechą tego rozwiązania jest montaż okien jednoszybowych (podobnie jak np. w przyczepie kempingowej) oraz zastosowanie niewielkiej ilości izolacji w ścianach i stropie domu. Następstwem niskiej jakości elewacji jest to, że ogrzanie takiego domu jest trudne i drogie. Z tego powodu komfort użytkowania w okresie zimowym może być niezadowalający.  Natomiast w lecie budynki te szybko się nagrzewają. Na Polskim rynku większość domów holenderskich jest sprowadzanych z krajów Europy Zachodniej w stanie używanym.

 

Dom modułowy, prefabrykowany czy holenderski. Jaki dom wybrać?

Podsumowując, główną zaletą budownictwa z prefabrykatów jest krótki czas budowy.  Jednak powyżej opisane rozwiązania różnią się jakością końcowego produktu. 

Domy holenderskie mogą być dobrym rozwiązaniem jako sezonowe domki letniskowe, w których przebywamy kilka tygodni w roku.  Choć niektórym może przeszkadzać niska jakość wykończenia wnętrz. 

Domy prefabrykowane to ciekawa opcja jednak posiada podobne wady jak w przypadku budownictwa tradycyjnego.  Prace są uzależnione od warunków atmosferycznych i umiejętności oraz doświadczenia ekipy budowlanej.  Najlepszym z przedstawionych  rozwiązań jest budowa domu całorocznego modułowego, czyli budynku, które w całości powstają na hali produkcyjnej.  Zobacz nasze projekty lub umów się na spotkanie.


1 Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prefabrykat

2023 CONTiBOX - domy modułowe, drewniane | Polityka prywatności